Dorostenecký kem

Záchranářský kurz na Slovensku 19 – 24/8 2018

Hodnocení záchranářského kurzu:

Dne 19. 8. 2018 jsme se sešli u hasičské stanice HZS MSK Ostrava Zábřeh. V 9. hodin jsme se vydali na cestu směr Namestovo. Cesta probíhala v duchu seznamování a očekávání. V 12:15 hod. jsme dorazili do krásného hotelu Altis Resort, kde jsme se ubytovali. Začali jsme se seznamovat s našimi slovenskými kolegy, proběhlo rozdělení do tří družstev. Altis Resort nám nabízel pestrou nabídku sportovního vyžití, od plavání ve venkovním bazénu, přes míčové hry na hřišti s umělým povrchem až po odpočinkové aktivity v hotelovém Welnes.

Následující dny jsme se již věnovali nabitému programu, ve kterém byly zahrnuty záchranné aktivity jako vyprošťování osob z havarovaných vozidel pomoci hydraulického zařízení, vyhledáváni osob v zakouřeném prostoru, poskytování první pomoci při dopravních nehodách resuscitace, záchrana tonoucích se osob, práce s motorovým člunem, slaňování z hráze Oravské přehrady a záchrana osob na ledu.

Při práci na vodě jsme si všichni vyzkoušeli záchranu tonoucích, skoky do vody v různých podmínkách a řízení motorového člunu. Následovalo školení o poskytováni první pomoci. Všichni se seznámili se zásadami poskytováni první pomoci při popáleninách resuscitovaných osob a fixaci osob při dopravních nehodách. Výuka byla názorná, praktická, vše jsme si mohli osobně vyzkoušet. Vyhledáváni osob v zakouřeném prostoru probíhalo v technickém zázemí Altis Resort. V zakouřené místnosti byl schovaný figurant, kterého museli vyhledat a následně dopravit mimo zakouřený prostor. Při vyprošťování osob z havarovaných vozidel si každý účastník mohl vyzkoušet práci s hydraulickým zařízením nebo řezání bezpečnostních pásů. Práce ve výškách probíhaly na hrázi Oravské přehrady, kde se účastníci slaňovali z výšky 20 m.

Abychom jsme se nevěnovali pouze záchranným pracím, tak jsme se vydali na výlet. Cílem byl vysílač se 256 schody, které jsme všichni úspěšně zdolali. samotnými účastníky:

Poslední večer jsme se rozloučili v rytmu Zumby u venkovního bazénu a následně za doprovodu hudby různých žánrů jsme tančili a bavili se.

V pátek 24. 8.2018 proběhlo vyhodnoceni uplynulých dni, a po obědě jsme se vydali na cestu zpět k domovu. Jízda autobusem utíkala velmi rychle, a to díky puštěné hudbě a zpěvu nás všech.

Další hodnocení akce samotnými účastníky:

Na Slovensku se mi moc líbilo. Skvělý zážitek. Vyzkoušela jsem si nové věci a naučila jsem se mnoho zajímavých a důležitých věcí. Nejhorší bylo asi slaňování, měla jsem s toho velký strach, ale zvládla jsem to. Ale nejlepší byli ti lidé tam, je smutný, že se už moc nebavím ale jsem ráda, že jsem je poznala snad bude příští rok něco podobného. Moc se mi líbila ta příroda kolem přehrady moc krásné místo. Bylo to vážně moc fajn.
METELKOVÁ

Celých pět dnů tam bylo velmi zajímavých. Slováci pro nás připravili velmi bohatý program co se týče přes základy požární ochrany, základy první pomoci, jak správně vyprostit člověka z auta, nebo jak se slaňovat z Oravské přehrady až po vyproštění topícího se člověka z vody. Zpestření dnů bylo například výšlap na místní vysílač nebo řízení člunu a buginy. Umístěni jsme byli v hotelu Altis, kde nám umožnili vstupy jak do bazénu tak i do Wellness, kde následně probíhala i výuka potápění. Bylo to velmi poučné soustředění a přivezli jsme si nejen mnoho zážitku, ale i mnoho dalších kamarádů. Byla jsem moc ráda že jsem tam byla a děkuji vám za co neuvěřitelné zážitky a nové zkušenosti.

Foto z akce zde: