Ostatní akce KSH

Krajské setkání praporů Frýdek – Místek 14/9 2019

Setkání praporů ve Frýdku – Místku

Další významnou akcí bylo historicky první setkání hasičů a hasičských praporů KSH Moravskoslezského kraje. Setkání hasičů a hasičských praporů (které dosud bylo jen „výsadou“ některých okresů kraje) se uskutečnilo 14. září ve Frýdku-Místku při příležitosti 50. výročí vzniku profesionálních hasičů na území města a okresu Frýdek-Místek. Záštitu nad I. krajským setkáním hasičů a hasičských praporů převzali hejtman Moravskoslezského kraje prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc. a primátor statutárního města Frýdek-Místek Mgr. Michal Pobucký, DiS. Organizátorem bylo OSH Frýdek-Místek a Územní odbor HZS Frýdek-Místek. Setkání se zúčastnilo sedm desítek praporů a několik stovek dobrovolných, podnikových a profesionálních hasičů. Sraz všech praporečníků s prapory byl před frýdeckou bazilikou Navštívení Panny Marie, ve které proběhla slavnostní mše, kterou celebrovali P. Mgr. Vít Zatloukal a P. Mgr. František Boldy. Součástí mše bylo také žehnání tří nových hasičských praporů – Územního odboru Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) ve Frýdku-Místku, Střední odborné školy a vyšší odborné školy (SOŠ a VOŠ) požární ochrany ve Frýdku-Místku a sboru dobrovolných hasičů z Lískovce.
Po mši následoval průvod hasičů i s prapory, mezi kterými byly také prapory polských a slovenských hasičů, z Mariánského náměstí centrem města až na Zámecké náměstí, kde si přítomni vyslechli proslovy hostů a zhlédli dekorování všech praporů pamětní stuhou. Průvodu i dekorování praporů se mj. zúčastnili senátor Parlamentu ČR Jiří Carbol, primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký, předseda komise bezpečnosti a IZS Rady MSK Patrik Bocek, starosta Krajského sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Leo Kuběna, ředitel HZS MSK brig. gen. Vladimír Vlček, ředitel SOŠ a VOŠ požární ochrany ve Frýdku-Místku plk. Radim Paloch a také delegace Dobrovolné požární ochrany SR Krajského výboru Žilina pod vedením p. Miroslava Kozy a delegace OSP Slezského vojvodství (Polsko) vedené p. Jerzym Szkatulou.
Prvnímu krajskému setkání praporů přálo i počasí a tak po ukončení všech oficialit mohli účastníci využít volný čas k prohlídce vystavené hasičské techniky a zúčastněných praporů, k prohlídce expozice v muzeu Beskyd, k poslechu kulturního programu nebo třeba k přátelským besedám

Foto z akce zde: